SUSHI!
26 Sep
Hej! I helgen har jag verkligen haft fullt upp. Jag har nämligen haft tjejmiddag med mina bästa kompisar och vi gjorde egen sushi! Nu ska jag förklara exakt hur man gör egen sushi.
1. Lägg riset i en kastrull och häll på kallt vatten (så att det precis täcker riset, och låt riset stå och svälla i kastrullen cirka 30 minuter, utan värme.
4. Koka sedan upp riset utan lock och låt koka livligt i ett par minuter. Lägg på ett tättslutande lock och låt småputtra på svag värme i cirka 18 minuter. Om du inte har gasspis eller induktionsspis så ska kastrullen direkt tas bort från plattan till en ny platta med lägsta värme. Lyft aldrig på locket under kokningen.
5. När riset kokat klart, ta bort kastrullen av plattan. Lyft av locket och lägg en kökshandduk över kastrullen för att fånga upp ångan. Låt sedan riset stå och dra i cirka 15 minuter.
6. Lägg över riset i en bred skål. (Absolut inte någon skål av metall, som kan påverka risets smak.)
2. Blanda försiktigt i vinägern, ca 1.2 msk / person
3. Skär avocadon i skivor.
4. Strimla gurkan, ta bort kärnorna (med en sked eller sär bort de)
5. Skär laxen i strimlor. Om du vill göra Nigiri (risbollar med lax på) skär också några tunna, små skivor, ca 5 x 2 cm.
6. Nu är det dags att börja göra den färdiga sushin. Det är väldigt svårt att förklara hur man gör, kolla istället på de här videosen så fattar ni. Självklart kan man ha vad man vill i, det är valfritt.
http://www.youtube.com/watch?v=IGF_5QR9LI8
http://www.youtube.com/watch?v=cdQzX9SR_gk
http://www.youtube.com/watch?v=Nz9EAqTBrNw&feature=channel
Lycka till!!
Till efterrätt gjorde vi en repris på min förra tårta, även kallas sockerchocken
Jag har ett annat intresse, nämligen att måla naglara. Dagen till ära hade de sushi-tema 😉
No comments yet